The ability to dream is given to everyone of us in the world. But dreams are not there to be dreamed, but to be realized. This act of realizing a dream is accomplished through one’s strong will and accumulation of actions. If you don’t understand this, dreams will always be something that you simply fantasize about. If you put your mind to it, you can accomplish anything. ~GACKT

13 lutego 2013

Notki filmowe ^^ (nie tylko Japonia)

Ostatni raz notki filmowe przedstawiałam w listopadzie - TUTAJ, a od tamtego czasu obejrzałam tylko kilka filmów. Tym, którzy może nie zaglądają na tę filmową część bloga, króciutko przedstawię, o jakich filmach można u mnie ostatnio przeczytać :-)


Café Lumière, 2003, Japonia, Tajwan


Polecam film z Tadanobu Asano :-) a także dla miłośników kona Yasujiro Ozu.


Film nakręcony tak, jakby kamera w przypadkowym momencie zaczęła śledzić przypadkową osobę - opowieść bez zaznaczonego początku, bez zaznaczonego końca. Zaglądamy w życie młodej kobiety mieszkającej w Tokio, patrzymy, jak spotyka się ze znajomymi, rodzicami, odwiedza księgarnię, kawiarnię. Ale nie jest nikim szczególnym. Nie robi nic wyjątkowego. Jest w tym obrazie coś subtelnego, niewyrażona słowami delikatność i czułość, wzruszenie na granicy postrzegalności.

Zatōichi, 2003, Japonia


Kolejny film, również z Tadanobu Asano, mistrzowsko wyreżyserowany przez Takeshiego Kitano:


Dobry film, ciekawie zrealizowany przez Takeshiego Kitano, o świetnej obsadzie (Takeshi Kitano, Tadanobu Asano, tancerz Daigorō Tachibana, a nawet młody wówczas, dwunastoletni Saotome Taichi), z niebanalnie dobraną ścieżką dźwiękową. Współczesne kino samurajskie, czerpiące oczywiście z wcześniejszych wzorców (sam temat jest klasyczny), ale przedstawione w sposób świeży. To opowieść o bohaterze znanym z wcześniejszych filmów, seriali i książki, niewidomym masażyście, nie tylko masażyście...

Wangan Midnight, 2009, Japonia


Tego filmu specjalnie nie polecam, chyba, że ktoś lubi filmy o wyścigach samochodowych, albo czytał mangę "Wangan Midnihgt" :-).


Akio Asakura, młody chłopak, znajduje zniszczony samochód na złomowisku i decyduje się na renowację auta. Okazuje się, że to Devil Z, legendarny, niepokonany niebieski sportowy nissan. Ale wygląda na to, że ciąży na nim klątwa. Devil Z zabija wszystkich swoich właścicieli.

Khadak, 2006, Belgia, Niemcy (Mongolia)


Film o Mongolii, który zrobił na mnie duże wrażenie. Nie dla osób, które lubią szybką akcję :-).


Mongolia. Mała społeczność utrzymująca się na stepie z hodowli bydła i łowiectwa. Pewnego roku na zwierzęta pada zaraza, a wszystkie grupy rozkazem władz osiedlane są w osiedlach górniczych. Jednak dawni bogowie upominają się o swoje, a dawni szamani przypominają, że nie wolno odbierać bogom tego, co do nich należy.

Listy z Iwo Jimy, 2006, USA (Japonia)


Amerykański film o obronie przez Japończyków w czasie II wojny światowej strategicznie położonej wyspy.


W lutym i marcu 1945 roku rozegrała się bitwa o Iwo Jimę - japońską wyspę oddaloną daleko na południe od głównego łańcucha Wysp Japońskich. Mający niewystarczające siły do obrony wyspy Japończycy zbudowali w górze Suribachi 18-kilometrową siatkę podziemnych korytarzy, które umożliwiały transportowanie amunicji i żołnierzy bez narażania na atak amerykański. Dwudziestotysięcznym japońskim garnizonem dowodził generał Tadamichi Kuribayashi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam, jeżeli piszesz jako użytkownik anonimowy -
podpisz się w treści komentarza :-) Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu ^^

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails