The ability to dream is given to everyone of us in the world. But dreams are not there to be dreamed, but to be realized. This act of realizing a dream is accomplished through one’s strong will and accumulation of actions. If you don’t understand this, dreams will always be something that you simply fantasize about. If you put your mind to it, you can accomplish anything. ~GACKT

15 sierpnia 2012

Sadako Sasaki, święto Obon i żurawie

Japończycy wierzą, że jeśli zrobi się tysiąc papierowych żurawi w jakiejś intencji - na przykład z wiarą w spełnienie się marzenia, w odzyskanie zdrowia, w szczęśliwe życie - to życzenie to się spełni. Sznur tysiąca żurawi - senbazuru - można robić dla siebie, a także dla kogoś.

Składanie papierowych żurawi.
Źródło: Wikipedia.
Ilustracja z książki
Hiden Renzuru no Orikata
(1797).
Ja robię żurawie zaklinając w nie swoje marzenie ^^. Na razie zrobiłam ich sto - są białe i kolorowe - zamierzam zawiesić je pod sufitem. Białe, zielone i żółte w dużym pokoju, a pozostałe kolory w przedpokoju.

Sto żurawi ^^.

Dzisiaj, 15 sierpnia, w Japonii obchodzono święto Obon - dzień, w którym Japończycy czczą pamięć swoich przodków i tych, którzy odeszli. Wielu mieszkańców regionu Tohoku, który zniszczony został przez trzęsienie ziemi, tsunami i skażony wyciekiem z reaktorów elektrowni w Fukushimie w ubiegłym roku, wróciło dziś na wschodnie wybrzeże (Japan Today), by wspomnieć tych, którzy zginęli podczas powodzi.

Pomnik Sadako Sasaki w Hiroshimie.
Źródło: Wikipedia.

W to święto wspomina się też dziewczynkę Sadako Sasaki, która po wybuchu bomby atomowej zrzuconej przez Amerykanów na Hiroszimę pod koniec II wojny światowej zachorowała na białaczkę. Sadako postanowiła zrobić tysiąc papierowych żurawi, a jej życzeniem było wyzdrowieć. Niestety stawała się coraz słabsza, i umarła, złożywszy jedynie 644 żurawie. Jej rodzina złożyła pozostałe żurawie - i tysiąc żurawi został pochowany wraz z nią. W święto Obon niektórzy ludzie przynoszą sznury tysięcy żurawi pod jej pomnik (znajdujący się w Hiroshimie).

Sierpień to także w Japonii rocznica zakończenia II wojny światowej. w tym roku Japończycy obchodzą 67. rocznicę (Japan Today). Dziś, 15 sierpnia, w Budokan Hall w Tokyo 6000 osób wraz z cesarzem i cesarzową oraz premierem Japonii Yoshihiko Nodą modlili się w ciszy za ofiary wojny.

“During the war, Japan inflicted significant damage and pain on many countries, especially on people in Asian countries,” Noda told the annual ceremony. “We deeply regret that.”
Akihito said: “Recalling history, I profoundly hope that the suffering of war will never be repeated. I sincerely express mourning for those who lost their lives on the battlefields, and wish world peace and our country’s further development.” (Japan Today).

4 komentarze:

 1. Wow Tysiąc żurawi to jest wyzwanie.
  Trzymam kciuki żeby się udało, a życzenie spełniło.

  P.S. Tysiąc Żurawi zawsze kojarzy mi się z tą piosenką. http://youtu.be/bzeRXAgy60A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ealin, dzięki :-). Mam nadzieję, że się spełni :-).

   Usuń
 2. Zastanawiam się, cóż to za marzenie i do głowy przychodzi mi w sumie jedno, ale chyba nie o nie chodzi. Nie mów! Bo się nie spełni ;) trzymam kciuki, aby udało Ci się zrobić ich 1000 już 1/10 masz :) pozdrawiam! I żeby marzenie się spełniło!

  OdpowiedzUsuń
 3. Życzę powodzenia przy dalszym składaniu żurawi.Mam nadzieję,że dobijesz do 1000 i Twoje marzenie się spełni :-)
  Madzia**

  OdpowiedzUsuń

Witam, jeżeli piszesz jako użytkownik anonimowy -
podpisz się w treści komentarza :-) Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu ^^

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails