The ability to dream is given to everyone of us in the world. But dreams are not there to be dreamed, but to be realized. This act of realizing a dream is accomplished through one’s strong will and accumulation of actions. If you don’t understand this, dreams will always be something that you simply fantasize about. If you put your mind to it, you can accomplish anything. ~GACKT

30 lipca 2012

Origami - moduł sonobe

Nauczyłam się nowego modułu origami, zwanego sonobe - od jego twórcy Mitsunobu Sonobe. Sonobe z tego modułu składał sześcioelementowe kostki (sześciany). Moduł ten inni pasjonaci origami wykorzystali do tworzenia także innych, bardziej skomplikowanych brył.

Origami z modelu sonobe: kostki (6 modułów), 
takie małe trójkąciki (3 moduły), 
i ośmiościan gwiaździsty (12 elementów).

Wersję z zaginaniem papierka tak, by było widać spod spodu pasek innego koloru, prawdopodobnie wymyśliła Meenakshi Mukerji. Modele z trzech, 12 czy 30 elementów sonobe pokazuje na swoich stronach i blogach wiele osób, wydaje mi się więc, że trudno stwierdzić, kto pierwszy wpadł na ten pomysł.

To są moduły sonobe przygotowane do zrobienia ośmiościanu,
potrzeba do niego 12 elementów, więc każdy zrobiłam w innym kolorze.

Następnie należy je tak pozaginać.

Diagramów, które przedstawiają, jak wykonać jeden moduł, jest w sieci wiele. Różnią się trochę od siebie, ale prowadzą zasadniczo do tego samego złożenia. Ja po kilku złożonych elementach również zaczęłam składać go po swojemu, tak jak mi wychodzi najszybciej. Wersję z odginanym na drugą stronę papierkiem również składam po swojemu - inaczej niż to pokazała na diagramie Meenakshi Mukerji. Wydaje mi się jednak, że najbardziej czytelnie pokazane jest, jak składać ten moduł TUTAJ.

Różne wersje modyfikacji sonobe z wykorzystaniem dwukolorowego papieru można zobaczyć TUTAJ.

Ośmiościan gwiaździsty: 
12 elementów sonobe (12 papierków),
składane bez kleju. 
To jest ten sam model 
- sfotografowany z różnych stron :-).

Na początek polecam zrobienie kostki z sześciu elementów :-). Jak złożyć taką kostkę, można zobaczyć TUTAJ.

Ja zaczęłam od kostki, potem zrobiłam mały model z trzech modułów, potem spróbowałam zrobić model z 12 modułów, a teraz jestem zachwycona 30-modułowymi kulami, w których można ciekawie dobierać kolory papierków. Podoba mi się to, że wszystkie te modele składa się bez potrzeby użycia kleju.

30 modułów sonobe - zrobiłam je z ozdobnego różowo-złotego papieru do pakowania.
Wielkość papierków 5 x 5 cm.

Gotowy dwudziestościan gwiaździsty: 
30 elementów sonobe - modyfikowane,
30 papierków 5 x 5 cm. Składane bez kleju.


Jak złożyć taki 20-ścian, można zobaczyć TUTAJ. Już zrobiłam takie trzy... ;-)). I pewnie jeszcze kilka powstanie, bo z każdym kolejnym modelem przychodzą mi do głowy inne kolorystyczne rozwiązania i pomysły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam, jeżeli piszesz jako użytkownik anonimowy -
podpisz się w treści komentarza :-) Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu ^^

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Archiwum: