The ability to dream is given to everyone of us in the world. But dreams are not there to be dreamed, but to be realized. This act of realizing a dream is accomplished through one’s strong will and accumulation of actions. If you don’t understand this, dreams will always be something that you simply fantasize about. If you put your mind to it, you can accomplish anything. ~GACKT

11 marca 2012

Rocznica trzęsienia ziemi i tsunami, które 11 marca 2011 roku uderzyło w Japonię

Dziś jest rocznica ostatniego wielkiego trzęsienia ziemi, w którym zginęło około 20 tysięcy ludzi - głównie z powodu fali tsunami, która w wyniku trzęsienia ziemi uderzyła w zachodnie wybrzeże Japonii. Katastrofalne skutki trzęsienia ziemi i tsunami są odczuwalne w Japonii do dziś, chociaż Japończycy nie ogłaszali żałoby narodowej, nie lamentowali, a od razu wzięli się do pracy po tej katastrofie. Jednak smutek po stracie bliskich wciąż jest żywy, i Japonia z tej katastrofy będzie się podnosić jeszcze przez wiele lat.

Dziś w USA Yoshiki został zaproszony przez Generalny Konsulat Japonii w Los Angeles jako gość na spotkanie związane z kultura Japonii i uroczystość upamiętniająca tę tragedię 'Japan. Endless Discovery", na której powiedział:


"Well… first of all, thank you for being here. Well… I had been in Japan when the earthquake happened well… first of all, of course I was shocked. Then, you know, I’m from Japan, so I thought I’m kind of used to earthquake. Then, as soon as earthquake hit, I felt it was something different. So of course at that moment I didn’t know what to do. Try to be calm. Then I heard the news that Tsunami hit Japan right after. So then I started to think of what can I do for, you know, to support Japanese people. I already established charity foundation a year before. I shifted my charity foundation to focus on support for victims of the Japanese earthquake".
Źródło 1, źródło 2.


Dzisiejsze zdjęcie przedstawiające Gackto i fundację Show Your Heart (zastanawiałam się, co to za kobieta stoi po drugiej stronie Gackto, a okazało się, że to... Chachamaru...;-). Po lewej stronie Gackto Mayo Kawasaki.
Więcej zdjęć z podróży Gackto i Mayo Kawasakiego do Tohoku na blogu Mayo Kawasakiego.

A tu są moje wpisy na blogu sprzed roku, które przypominają o tym, co się wtedy zdarzyło:
11 MARCA 2011 Trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii
14 MARCA 2011 GACKT - Show Your Heart - fundacja na rzecz potrzebujących w Japonii po wielkim trzęsieniu ziemi i tsunami
14 MARCA 2011 Lepiej działać niż płakać
16 MARCA 2011 Japoński system ostrzegania przed trzęsieniem ziemi i tsunami
22 MARCA 2011 Kto jest winny trzęsienia ziemi?
28 MARCA 2011 GACKT: This is the English announcement...
30 MARCA 2011 Prośba Gackto do fanów spoza Japonii

Fundacja SHOW YOUR HEART założona przez Gackto wciąż działa - tu można zajrzeć na stronę oficjalną fundacji.


No Matter How Many Years Pass, We Will Never Forget This Day, March 11th

TO ALL OF MY DEARS 
Since that day that we cannot and must not forget,
exactly one year has passed. 
Looking back, it's like the blink of an eye.
Despite that, I can't forget how terribly long those few days felt.
That's more important to remember than anything else. 
We must join hands,
and be grateful,
that we are living in this moment,
that we have encountered many friends,
that we can be here smiling like this,
and that we have been able to feel the worth of those who are by our sides. 
Today is a day to reconfirm
that we will walk on,
carrying out the things we must,
including that which was left by those who departed before us. 
I suppose for the victims,
this must bring back heartbreaking memories.
We must take this moment
to remember today as the beginning of a new journey. 
Today,
I am traveling to Tohoku with my friends from YFC and SYH, and Mayo Kawasaki,
and I want to give even one more memorial stone an offering of flowers. 
Everyone has just taken the bullet train north with the same feeling in their hearts,
that this is what we should do first today. 
It will soon be dawn.
Today the sky is clear and cold.

GACKT

Wpis z bloga Gackto: 11 marca, tłumaczenie Amaiakuyume (thanks to Amaiakuyume). Wpis oryginalny.

Artykuł, w którym możemy zobaczyć, jak wyglądały niektóre miejsca bezpośrednio po tragedii, a jak wyglądają teraz: Before and after pictures show tsunami-ravaged Japan's recovery, one year on. Dużo jeszcze zostało do odbudowania.Dziękuję Ismarze za linka do piosenki wykonanej przez 500 dzieci z obszaru dotkniętego przez trzęsienie ziemi i tsunami, w której dziękują za pomoc. Tu video.

11 komentarzy:

 1. Na tej stronie można zobaczyć trochę więcej porównawczych zdjęć. A na tej posłuchać piosenki wyrażającej podziękowanie za udzieloną pomoc.

  W TV można trafić wiele programów poświęconych sytuacji w Japonii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ismara, dziękuję za linki. TV nie mam, więc nawet nie wiem, czy coś jest na ten temat. Ale to w naszej polskiej TV coś jest o Japonii?

   Usuń
  2. Był reportaż o Fukushimie na tvn24 i ma być coś na National Geographic. Widziałam jakieś zapowiedzi, ale sama rzadko TV oglądam, więc bardziej nie pomogę.

   Usuń
  3. Pytam z ciekawości, bo i tak nie mam ani telewizji, ani telewizora.

   Usuń
 2. I w ogóle wrócił do ciemnych włosów... (^.^)

  OdpowiedzUsuń
 3. Haha myślałaś,ze Chacha to kobieta ,dobre!Pierwsza myśl ,która do mnie dotarła to ,ze przefarbowała się franca na czarno!Ale nie widać na tym zdięciu powagę no i smutek.Nie wiem dlaczego nagle mój wzrok zawędrował na stroju Johna tak jakoś fajnie jest ubrany ,nie wiem.U nas do razu byłaby żałoba narodowa,lamentowanie ,itp. a tam nie.I to właśnie mi się podoba,że nie tracili czasu na to tylko do razu zabierali się do roboty.Różnica jest w fotkach nie powiem.
  Madzia**

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pierwszym zdjęciu tak, nie poznałam, że to Chacha. Bardzo się cieszę, że GACKT znów ma ciemne włosy, odetchnęłam z ulgą, bo cały rok się wykrzywiałam na ten blond. No i uważam, że bardzo elegancko wygląda.
   No i mam wielki szacunek dla niego za to, że on zawsze potrafi różne ważne wydarzenia odpowiednio uczcić, pomodlić się, i zachować powagę, gdy chodzi o ważne sprawy.

   Usuń
 4. Wrócił do czarnych włosów JUPIIII mam nadzieje że już na stałe, a przynajmniej na dłuższy czas.
  Tak to jest właśnie różnica między Japonią, a taką np. Polską. U nas katastrofa na kolei i od razu niemal z marszu żałoba narodowa, ale potem sytuacja na kolei (a każdy wie, że różowo nie jest)zostaje sprzątnięta pod dywan i zapominamy o niej do następnej tragedii (sorki za ten sarkazm, ale siekło po sprawdzeniu ceny biletów ode mnie do Krakowa). A tam tragedia przeogromna i jak ktoś napisał Japończycy będą się z niej podnosić jeszcze bardzo długo. Jednak zamiast rozpaczać zabrali się do roboty, aby zrujnowane regiony przywrócić jako tako do życia. Za to właśnie (pomimo wielu rzeczy, które mnie u nich wkurzają) cenię ich bardzo wysoko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę się napatrzeć na niego w tych ciemnych włosach... =^^= Cały rok na to czekałam.

   (pominę w komentarzu resztę, bo zgadzam się z Tobą, ale szkoda gadać na ten temat...)

   Usuń
 5. No to dziewczynki wymodliłyśmy się o te włosy w końcu:))Bo my Polacy lubimy lamentować zamiast ruszyć tyłek i zabierać się od razu do roboty tam idzie szybko i sprawnie a u nas? Cóż chłopaczyna przefarbowała się na blond ,taki blondynek z niebieskimi oczętami:)Nie wiem jak o tym myślę to śmiać mi się chcę.Teraz wygląda tak jakby starzej i to mnie uderzyło.

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas zwykli obywatele przy katastrofie kolejowej tez nie lamentowali, tylko bardzo sprawnie udzielali pomocy. Problem jest z instytucjami, a nie z Polakami, jeśli zwykłym obywatelom się nie przeszkadza to potrafią działać bardzo sprawnie.Chociaż nie ma porównania z Japonią. Trudno ich nie podziwiać, Japończyków. A ciemnowłosy Gackto wygląda bardzo pięknie. I chwali mu się powaga i pamięć. Japończycy chyba w ogóle mają poczucie wzniosłości. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Witam, jeżeli piszesz jako użytkownik anonimowy -
podpisz się w treści komentarza :-) Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu ^^

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails