The ability to dream is given to everyone of us in the world. But dreams are not there to be dreamed, but to be realized. This act of realizing a dream is accomplished through one’s strong will and accumulation of actions. If you don’t understand this, dreams will always be something that you simply fantasize about. If you put your mind to it, you can accomplish anything. ~GACKT

20 września 2011

Tajfun nad Japonią

[20 września]

Do Japoniii zbliża się kolejny tajfun, piętnasty w tej części Pacyfiku, nazwany Roke. Siła wiatru sięga 70 m/s, tajfun niesie ze sobą niebezpieczne bardzo duże opady deszczu, których skutkiem mogą być podtopienia i osuwiska ziemi. W ciągu doby ma nadciągnąć nad centralną Japonię., a potem nad Wyspami Japońskimi prawdopodobnie będzie się przesuwał na północ. Władze zarządziły ewakuację miejscowości Nagoya, której w związku z tajfunem może grozić powódź. Z Nagoyi ewakuować ma się ponad milion mieszkańców.


Artykuł o tajfunie i wyrządzonych przez niego szkodach (po angielsku) - > Japan Times.

[4 września]

Jak nie trzęsienie ziemi, to tsunami, jak nie tsunami, to tajfun... Dwunasty z kolei tajfun w tym sezonie przeszedł przez Japonię, powodując zalanie niektórych terenów, osunięcia ziemi i śmierć około 30 osób. Około 60 osób jest zaginionych. Ten 12. z kolei tajfun nazwano Talas, na wschód zaś od Wysp Japońskich przesuwa się na północny zachód kolejny tajfun - Noru. Więcej informacji na stronie The Japan Times i tutaj.


Informacje na temat tajfunów przemieszczających się w okolicy Wysp Japońskich można śledzić na stronie Japan Meteorological Agency. Zdjęcia zniszczeń po przejściu tajfunu Talas można obejrzeć tutaj. Zdjęcie satelitarne pokazujące bieżący układ chmur nad Japonią tutaj. Można także śledzić bieżące drogi tajfunów na tajwańskim centrum informacyjnym tutaj.

29 sierpnia supertajfun Nanmadol uderzył na Tajwan, wcześniej wyrządził duże straty na Filipinach. Na ten temat poczytać można tutaj. A tu artykuł z NASA i w Wikipedii.

4 komentarze:

 1. Dzięki Miriel, że piszesz, nie wiedziałam, że uderzył w Tajwan o.O ;( i znów biedna Japonia dostała ;( miejmy nadzieję, że tajfuny, trzęsienia, tsunami i inne tego typu warunki pogodowe będą omijały Japonię i resztę azjatyckich krajów.

  OdpowiedzUsuń
 2. No nie jak nie trzęsienie to to.Mam nadzieję, że poradzą sobie z tym.Z drugiej strony są do tego przyzwyczajeni, wiedzą jak się zachować.Madzia**

  OdpowiedzUsuń
 3. No cóż, na Pacyfiku, jak co roku, panuje sezon tajfunowy i potrwa jeszcze około miesiąca, o ile pamiętam. Stany Zjednoczone też borykają się z huraganem za huraganem, ledwo osłabła jako tako Irena, to już zagraża im następny, Katia. Taka jest specyfika tych szerokości geograficznych i zjawiska te pojawiają się co roku.
  Lepiej by jednak było, jakby szalały na oceanach, i nie wchodziły na gęsto zamieszkały ląd.

  OdpowiedzUsuń
 4. No właśnie, niech sobie na tym oceanie szaleją i nie włażą na ląd. Na szczęście na lądzie tajfuny i huragany tracą siłę ze względu na brak napędzającego je wznoszącego się ciepłego powietrza, ale niestety na wyspach i na wybrzeżach potrafią dużo zniszczyć.

  O huraganach atlantyckich też czytam, szczególnie, że w New Jersey mieszka moja siostra, i najpierw miała trzęsienie ziemi niedawno, ale odczuła tylko niewielkie wstrząsy, a potem ten huragan Irene, ale na szczęście osłabł, zanim do niej dotarł. Ona na szczęście ma piwnicę w domu, w której może się schować.

  OdpowiedzUsuń

Witam, jeżeli piszesz jako użytkownik anonimowy -
podpisz się w treści komentarza :-) Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu ^^

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Archiwum: