The ability to dream is given to everyone of us in the world. But dreams are not there to be dreamed, but to be realized. This act of realizing a dream is accomplished through one’s strong will and accumulation of actions. If you don’t understand this, dreams will always be something that you simply fantasize about. If you put your mind to it, you can accomplish anything. ~GACKT

31 sierpnia 2011

Suwalszczyzna: Dowspuda, Sejny, Studzieniczna

Po koncercie Gackto, od razu, już następnego dnia, pojechałam na Suwalszczyznę, na tydzień. I był to bardzo dobry pomysł - spędziłam przemiłe dni w towarzystwie przyjaciół, w spokojnej okolicy, bez dostępu do internetu, wśród zieleni i ciszy. Trochę zwiedzaliśmy okolicę, a przede wszystkim cieszyliśmy się swoim towarzystwem, nie przeszkadzając sobie także w indywidualnym odpoczynku - tak że nawet czasem czytałam książkę i uczyłam się japońskiego. Ten wyjazd uchronił mnie przed spędzaniem pokoncertowego tygodnia przed ekranem komputera 24 godziny na dobę ;-)).

W Dowspudzie obejrzeliśmy pozostałości neogotyckiego pałacu Ludwika Michała Paca z połowy XIX wieku. Z budowli ocalał jedynie portyk i jedna z wież, dają jednak wyobrażenie tego, jak wspaniały był to budynek. Od pałacu przez dwa kilometry biegła okazała lipowa aleja, z której zachowała się tylko część pozostająca obecnie na terenie parku pałacowego, niegdyś prowadziła aż do miejscowości Szkocja, która swoją nazwę zawdzięcza osadnikom szkockim z pierwszej połowy XIX wieku sprowadzonymi przez Paca. Istniał tam niegdyś folwark o nazwie New York. Przejechaliśmy się przez tę miejscowość, zastanawiając się, czy mieszkają tu jeszcze rudzi i kędzierzawi ich potomkowie, o nazwiskach Krzysztof Campbell czy Jan MacGregor ;-).

Wieża pałacowa, według legendy ocalała tylko dlatego, 
że na jej szczycie bocian uwił sobie gniazdo.

Portyk - jedyna poza wieżą ocalała część pałacu Paca.

W Sejnach podobała mi się Biała Synagoga - zbudowana pod koniec XIX wieku na miejscu dawniejszej drewnianej. Bardzo podobała mi się jej architektura z wtopionymi w mur potrójnymi kolumnami i wysokimi oknami zakończonymi ostrymi łukami. Lubię takie proste, czyste, ale jednocześnie piękne formy w architekturze. Niestety budynek ucierpiał w czasie II wojny światowej, a i później niszczał, dopiero obecnie prowadzone są w nim prace remontowe.W Studzienicznej na terenie sanktuarium głównie podziwialiśmy mamę łabędziową z młodymi i kaczki. Podobno na tym terenie w czasach przedchrześcijańskich istniało święte miejsce i rosły kilkusetletnie dęby. Obecnie ogrodzony płotkiem przed kaplicą rośnie mały dąb, jeden z Dębów Papieskich, wyhodowany z poświęconych przez Jana Pawła II żołędzi najstarszego w Polsce szypułkowego Dębu Chrobrego. I pomyślałam sobie, że inne czasy, inna religia, ale wtedy święte dęby, i teraz święte dęby...Zdjęcia powiększają się po kliknięciu.

8 komentarzy:

 1. To widać , że odpoczełaś:)Szkoda, że pałac się nie zachował musiał być naprawdę przepiękny.Madzia**

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie ruiny z jednej strony są tajemnicze, a z drugiej budzą smutek, że są tylko ruinami.

  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Madzia, są plany tego pałacu, w necie tez można znaleźć rysunki tego, jak być może wyglądał :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiewiórko, ale te ruiny mają klimat. To, że są, sprawia, że to miejsce wciąż jest zajęte przez pamięć o tym, co kiedyś było w tym miejscu :-) Szkoda jednak, że większość tego pałacu została rozebrana, zamiast odremontowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. no to pozwiedzałaś sobie i odpoczęłaś :) Pozdrawiam serdecznie!
  Swoją drogą zamek musiał być przeogromny i prze piękny :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujące miejsca odwiedziłaś.
  Co do ruin, to zgadzam się z Tobą, że mają swój klimat, taki wręcz magiczny. W takich miejscach zawsze zastanawiam się, jakie historie te zabytki kryją.
  Zdjęcie łabędzi jest śliczne.

  mbosska

  OdpowiedzUsuń
 7. mbosska, dzięki za komentarz :-) Zdjęcia fajniej wyglądają w powiększeniu, łabędzie po prostu wyglądały pięknie ;-) pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń

Witam, jeżeli piszesz jako użytkownik anonimowy -
podpisz się w treści komentarza :-) Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu ^^

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails