The ability to dream is given to everyone of us in the world. But dreams are not there to be dreamed, but to be realized. This act of realizing a dream is accomplished through one’s strong will and accumulation of actions. If you don’t understand this, dreams will always be something that you simply fantasize about. If you put your mind to it, you can accomplish anything. ~GACKT

16 marca 2011

Japoński system ostrzegania przed trzęsieniem ziemi i tsunami

Jestem pełna podziwu dla opanowania i szybkości działania Japończyków, a także dla ich systemu ostrzegania przed trzęsieniem ziemi i tsunami. Mimo tego, że nie udało im się uchronić wielu tysięcy przed śmiercią, i mimo że teraz od kilku dni zmagają się z awarią w elektrowni jądrowej, robi na mnie wrażenie to, jak bardzo starają się być przygotowani na niespodziewane katastrofy.

To video pokazuje, jak działa system ostrzegania przed trzęsieniem ziemi i tsunami w Japonii. Włącza się automatycznie na ekranach telewizorów. Okazuje się, że cenna jest każda sekunda. Zapis z 11 marca, trwają obrady japońskiego parlamentu, komputer monitorujący zagrożenie trzęsieniem ziemi automatycznie włącza na wizję informację o zagrożeniu, poprzedzoną sygnałem dźwiękowym:
Dopiero teraz, po kilku dniach, zaczynam płakać z powodu tej tragedii, gdy zastanowiłam się, co się stało ze wszystkimi zwierzętami, które przecież tez mieszkały tam razem z ludźmi na terenie zalanym przez tsunami. Internet pełen jest zdjęć dokumentujących skutki trzęsienia ziemi: zniszczone miasta, ludzie bez dachu nad głową, ciała odnajdowane w ruinach domostw. Nie zamierzałam u siebie na blogu wstawiać zdjęć, ale jednak zmieniłam zdanie. Bo cieszy mnie, że tę katastrofę przeżyło choć kilka czworonogów. Chociaż takie zdjęcia powodują, że zaczynam płakać.

Sprawdzanie, czy piesek nie został napromieniowany (źródło).

Piesek uratowany z pożaru (źródło).

Z gruzów ratuje się również koty (źródło).

W ośrodku dla osób ewakuowanych w Kawamatamachi dwa dni po trzęsieniu ziemi (źródło).

Szczęśliwcem okazał się też kot Maru.

Ne wiadomo jednak na pewno, jaki los spotkał znajdującą się niedaleko Sendai Wyspę Kotów - Tashirojima.

Latest Earthquakes M5.0+ in the World

Lista bieżących trzęsień ziemi na świecie (notowane o sile powyżej 5 stopni).
Mapa pokazująca aktualne miejsca wstrząsów na północny wschód od Tokio.

6 komentarzy:

 1. Nie wiem, czy już czytałaś, jeśli nie, może cię to zainteresuje, odnośnie Tashirojima:

  http://lovemeow.com/2011/03/good-news-from-cat-island-how-to-help/#comment-37118

  Ściskam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Litera, dziękuję za linka :-) właśnie go przeglądam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żal ludzi, żal zwierzaków i mnóstwa zdewastowanych krajobrazów również żal... :( Ale jak CI już pisałam, wierzę, że Japończycy szybko się uporają z tą tragedią i prędzej czy później wymyślą jakiś sposób na uchronienie się przed tsunami i zadziwią tym cały świat... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mam taką nadzieję, że oni w końcu coś na to tsunami wymyślą. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to sztuczne podniesienie dna na odcinkach wzdłuż wybrzeża Japonii, które by podnosiło falę tsunami wcześniej, zanim dojdzie do lądu. Być może to by powodowało, że główna siła fali rozładowałaby się przed dotarciem na ląd. Jest to taka masa wody, że nie da się tego zatrzymać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli to rzeczywiście może rozładować impet fali, to jest to bardzo dobry (choć pewnie niesamowicie kosztowny) pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, bardzo kosztowny. Właściwie im większe nachylenie brzegów, tym fala się bardziej wypiętrza i jej siła się zwiększa, a im łagodniej wpływa na brzeg, tym mniejsze robi zniszczenia. Niestety u wybrzeży Japonii znajduje się rów tektoniczny, i trzęsienia ziemi, jakie mają w nim miejsca, mogą wywołać falę, która idąc po dnie bardzo się spiętrzy. Wersja złagodzenia fali chyba w tych warunkach geograficznych jest nie do zrealizowania.

  OdpowiedzUsuń

Witam, jeżeli piszesz jako użytkownik anonimowy -
podpisz się w treści komentarza :-) Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu ^^

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Archiwum: